ATMOS D85P

Kód: 2259
Český produkt
Značka: Atmos
ZDARMAZDARMA 219 615 Kč –17 %
atmos d 20 p
219 615 Kč –17 % 182 000 Kč / ks 150 413,22 Kč bez DPH 182 000 Kč / 1 ks
Do měsíce
Možnosti doručení

Jsou konstruovány pro dokonalé spalování pelet, tak že do levé či pravé strany kotle, podle potřeby zákazníka, je zabudován hořák na pelety, který si plně automaticky, za pomocí šnekového dopravníku odebírá pelety ze zásobníku. Zásobník paliva bývá umístěn vedle kotle, nebo ve vedlejší místnosti a může mít libovolnou velikost (standardně 250, 500 nebo 1000 l). Často bývá i jako zásobník paliva použita část kotelny, která pak vystačí na celou topnou sezonu.

Samotný provoz hořáku na pelety funguje zcela automaticky. V případě, že hořák dostane pokyn ke startu, neboli vznikne potřeba topit, nasype dopravník pelety do hubice hořáku a sám je zapálí topným tělískem (spirálou). Po dostatečném rozhoření pelet, najede hořák na nastavený výkon, v kterém setrvá do doby než je systém (dům) vytopen. Poté se hořák vypne a pelety v komůrce hořáku dohoří. Hořák je tak připraven k novému startu. Celý cyklus se v případě další potřeby vždy opakuje.

Detailní informace

Zboží rozumíme
Zboží rozumíme
Zavolejte nám pro technické dotazy
Široký sortiment
Široký sortiment
Vše nakoupíte na jednom místě
Renomovaní výrobci
Renomovaní výrobci
V nabídce máme tradiční české výrobce
Doprava zboží
Doprava zboží
Volíme šetrné dopravce

Detailní popis produktu

Výkon kotle a další funkce hořáku jsou řízeny elektronickou regulací, která umožňuje přizpůsobit chod kotle konkrétním podmínkám celého systému. Doplňování pelet, čištění spalovací komůrky hořáku a vybírání popela provádíme, jednou za 1 – 30 dní, a to podle kvality pelet a velikosti zásobníku. V případě potřeby je možné kotle vybavit automatickým odpopelňovacím systémem pro komfortní vytápění s minimální obsluhou.

Díky těmto vlastnostem jsou tyto kotle stejně komfortní co se týče obsluhy a užitných vlastností tak jako topení plynem, propan butanem či LTO. Hlavní předností je ale to, že na rozdíl od zemního plynu či LTO, spalují obnovitelné zdroje energie.

Výhody kotlů na pelety ATMOS

  • Velký komfort vytápění
  • Vysoká účinnost 90,2 až 92,4 % podle typu – malá spotřeba paliva
  • Ekologické spalování – kotel dle ČSN EN 303-5 třídy 5 a EKODESIGN 2015/1189
  • Automatický provoz a vypnutí kotle po dohoření paliva
  • Automatické vybírání popela – při zabudovaném odpopelnění

  

Topení peletami

Většina z nás už má nějaké zkušenosti s topením dřevem nebo dřevěnými briketami a to buď v kotlích či krbech. Tyto paliva jsou ve většině míst dostupná za více či méně slušné ceny. Novinkou, kterou ne každý zná jsou tzv. pelety, které se vyrábějí podobným způsobem jako dřevěné brikety, a to lisováním z odpadního dřeva (suchých pilin a hoblin) bez jakéhokoliv pojiva pod vysokým tlakem.
Za kvalitní pelety považujeme pelety vyráběné pouze z měkkého dřeva bez kůry, tzv. bílé pelety, které nám zaručí bezproblémový a spolehlivý chod kotle. V dnešní době se však objevují výrobci, kteří přidávají do pelet biologická pojiva pro větší pevnost, především pro pneumatickou dopravu. Tyto pelety lze spalovat, ale je nutné počítat s vetší popelnatostí a nedopalem.

Pelety lze stejným způsobem vyrábět i z tvrdého dřeva nebo ze dřeva s kůrou. Vznikají tak tmavé pelety, které se spékají a způsobují u většiny hořáků velké problémy. V hořácích naší firmy je možné tyto pelety spalovat, ale je nutné čistit spalovací komoru hořáku jednou za den. Při spalování kvalitních pelet bez pojiv a kůry provádíme čištění spalovací komůrky hořáku jednou za 7 a 30 dní. Obdobné nebo dokonce ještě větší problémy nastávají při spalování pelet ze slámy a různých biologických odpadů, jako je makovina, cukrovarnické řízky, odpady z obilí atd. Tyto pelety obsahují vysoké množství chlóru a dusíku, a tak prudce zkracují životnost tělesa kotle, keramiky a komína. Proto vám je nemůžeme doporučit spalovat. Nejrozšířenější velikostí kvalitních dřevěných pelet je dnes průměr 6 a 8 mm a délce od 10 do 25 mm. Výhřevnost pelet je zhruba od 17 do 19 MJ/kg podle typu paliva. Cena kvalitních pelet se dnes pohybují od výrobců, kterých je již v České republice mnoho od 4500,- do 6500,- Kč za tunu.

Pelety jsou v Čechách zatím dodávány nejčastěji v igelitových pytlích po 15 kg nebo žocích po 800 kg. V zahraničí, ale nově i v Čechách jsou pelety dopravovány za pomocí cisteren z kterých vám palivo natankují do libovolného zásobníku, stejně jako u LTO. Je však nutné dodržet několik zásad, které zabraňují jejich rozdrcení při pneumatické dopravě. Především je nutné zabránit, aby nedopadaly přímo na tvrdou stěnu zásobníku, ale na plentu, která je zavěšena ve středu zásobníku od stropu. Zabezpečíme tak rovnoměrné plnění zásobníku a zamezíme jejich drcení na drobné pelety a prach. Důležité je však, aby pelety byly uskladněny v suchém prostoru, proto aby se nerozpadly.

 

Kotel D85P

Teplovodní kotle ATMOS D85P jsou určeny pro komfortní vytápění obytných domů, různých provozoven a jiných obdobných objektů peletami. K topení lze použít kvalitní dřevěné pelety o průměru 6 až 8 mm. Kotel není určen pro spalování dřeva, pilin a drobného dřevního odpadu.

Kotle jsou konstruovány tak, že do jejich levého nebo pravého boku je zabudován hořák na pelety ATMOS A85 s pneumatickým čištěním spalovací komůrky hořáku a trubkového výměníku. Těleso kotlů je vyrobeno jako svařenec z ocelových plechů o síle 3 – 6 mm. Tvoří je spalovací komora s velkou klenbou a ve spodní části komory je štěrbina ke kanálu se šnekovým dopravníkem odvádějící popel do velkého externího zásobníku (160 l) automatického odpopelnění.

Přední stěna kotle je opatřena ve vrchní části čistícími dvířky, za kterými je vložena nerezová clona s průzorem zajišťující ochranu dvířek proti přehřívání. V zadní části kotle je umístěn trubkový výměník osazený segmentovými brzdiči s funkcí automatického čištění bez nutnosti jejich vyndávání. Těleso kotlů je zvenčí tepelně izolováno minerální vlnou vloženou pod plechové kryty vnějšího pláště kotlů. Ve vrchní části kotlů je panel s hlavním vypínačem, vypínačem automatického odpopelnění, vypínačem hořáku na pelety (L2), provozním (regulačním) termostatem, termostatem na čerpadlo, bezpečnostním termostatem, teploměrem a pojistkou 6,3 A.

Kotel není vybaven chladící smyčkou proti přetopení, neboť díky malému množství paliva v hořáku nehrozí přetopení kotle při výpadku el. energie. Kotel D85P je vybaven odtahovým ventilátorem se snímačem otáček.

 

Legenda k nákresu kotle D85P
1. Těleso kotle 18. Kondenzátor pro odtahový ventilátor – 2 μF
2. Dvířka plnící (čistící) 19. Teploměr
3. Popelník 20. Hlavní vypínač
4. Ovládací panel 21. Regulační (kotlový) termostat
5. Clona dvířek 22. Termostat na čerpadlo
6. Clona spalovací komory 23. Bezpečnostní termostat
7. Hořák na pelety A85 24. Pojistka T6,3A/1500 – typ H
8. Pneumatické čištění trubkovnice 25. Dvoj vypínač automatického odpopelnění a hořáku na pelety
9. Clona rámečku 26. Brzdič trubkovnice
10. Ventilátor se snímačem otáček – odtahový 27. Vstup vzduchu pro pneumatické čištění trubkovnice
11. Výplň dvířek – Sibral 28. Ventil pro pneumatické čištění hořáku
12. Těsnění dvířek 18 x 18 mm
13. Uzávěr – klika
14. Okrasná matice K – hrdlo kouřovodu
15. Víko otvoru pro hořák – deska + izolace L – výstup vody z kotle
16. Motor s převodovkou pro odpopelnění M – vstup vody do kotle
17. Šnek automatického odpopelnění N – nátrubek pro napouštěcí kohout

 

Rozměry  D85P
A  1840
B1  1303
B2  2113
C1  938
C2  1589
1204
200
288
H 545
CH  350
2”

 

Technické údaje
D85P
Výkon kotle kW 24 – 80
Výhřevná plocha m2 6,5
Objem spalovací komory dm3 (l) 492
Rozměr plnícího otvoru mm 260 x 450
Předepsaný tah komína Pa/mbar 22/0,22
Max. pracovní přetlak vody kPa/bar 250/2,5
Hmotnost kotle kg 774
Průměr odtahového hrdla mm 200
Krytí elektrické části IP 20
Elektrický příkon – při spuštění
– při provozu
W 635 (1135)
134
Účinnost kotle % 91,6
Třída kotle 5 5
Třída energetické účinnosti A+ A+
Teplota spalin při jmenovitém výkonu (pelety) °C 149,2
Hmot. průtok spalin při jmen. výkonu (pelety) kg/s 0,062
Předepsané palivo (preferované) kvalitní pelety o průměru 6 – 8 mm o délce 5 až 25 mm a výhřevnosti 16 – 19 MJ.kg-1 (bílé pelety)
Průměrná spotřeba paliva – pelet při jm. výkonu kg.h-1 18,8
Objem vody v kotli l 230
Hydraulická ztráta kotle mbar 0,24
Minimální objem vyrovnávací nádrže l 1000
Připojovací napětí V/Hz 230/50
Předepsaná minimální teplota vratné vody v provozu je 65 °C. Předepsaná provozní teplota kotle je 80 – 90 °C.

 

 

 

 

 

Doplňkové parametry

Kategorie: Automatické kotle
Záruka: 2 roky
Hmotnost: 430 kg
Výkon kotle: 24-80 kW
Výhřevná plocha: 6,5 m2
Objem spalovací komory: 492 l
Rozměr plnícího otvoru: 260x450 mm
Max. pracovní přetlak: 2,5 bar
Průměr odtahového hrdla: 200 mm
Účinnost kotle: 91,6 %
Teplota spalin: 149,2 °C
Předepsané palivo: pelety 6-8 mm
Objem vody v kotli: 230 l
Třída kotle dle ČSN EN 303-5: 5
Ekodesign: Ano
Průměrná spotřeba paliva: 18,8 kg/h
Třída energetické účinnosti: A+
Komínový tah: 22 Pa

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Firma ATMOS 

Atmos je rodinná česká firma a v současnosti jeden z největších evropských výrobců kotlů na pevná (tuhá) paliva. Firma exportuje více než 60 % své produkce do zahraničí, především do Německa, Rakouska, Švédska, Itálie, Francie, Rumunska, Polska, Bulharska, Dánska, Slovenska, Litvy, Lotyšska, Ukrajiny, Běloruska, Španělska, Velké Británie atd.

 

Sortiment zahrnuje kotle na pevná (tuhá) paliva, zplynovací kotle na dřevo od 15 do 150 kW, zplynovací kotle na hnědé uhlí (a dřevo) od 16 do 48 kW, zplynovací kotel na hnědouhelné brikety a černé uhlí o výkonu 16 a 26 kW, automatické kotle na pelety od 4,5 do 80 kW a kombinované kotle na zplynování dřeva v kombinaci s hořákem na pelety ve výkonech od 20 do 35 kW. Výrobky firmy Atmos vzbudily velký zájem mezi uživateli topícími dřevem a instalatéry, pro svou dobrou funkčnost, kvalitu a v neposlední řadě, velice příznivou cenu.